پشتیبانی

دسته‌ها

پیامدهای طلاق در آیات و روایات

  • نام فایل: پیامدهای طلاق در آیات و روایات
  • شناسه کالا: ۱۰۰۳۲
  • حجم فایل: ۳۵۹ کیلوبایت
  • فرمت: word , PDF
  • سایز کاغذ: A4 آماده کپی با هر نوع دستگاهی
  • تعداد صفحات: ۲۰ صفحه
  • صفحه آرایی: بسیار مرتب، رنگی و قابل ویرایش
  • توضیحات: قبل از چاپ، مشخصات تهیه کننده را ویرایش کنید (تهیه کننده مدیر سایت می باشد)
  • قیمت: ۴,۰۰۰ تومان

 

چکیده
خانواده یکی از ابتدایی ترین بنیان های جامعه است و این بنیان نیز مثل هر بنیان دیگری احتمالِ از هم پاشیدن را دارد که طلاق باعث به هم ریختن آن می شود.
طلاق به معنای جدایی زن و شوهر است که وقتی از یکدیگر جدا شدند این جدایی پیامدهایی را چه برای فرد و چه برای جامعه به همراه دارد. از جمله پیامدهای فردی طلاق سرگردانی فرزندان طلاق می باشد و همچنین مشکلاتی که برای هر یک از زوجین برای ازدواج مجدد پیش می آید از دیگر پیامدهای فردی طلاق است. دشواری در ارضای غریزه ها خصوصاً غریزه جنسی و عاطفی و تنهایی هر یک از زوجین نیز از پیامدهای فردی طلاق می باشد. یکی از پیامدهای اجتماعی طلاق، مشکلات فرزندان طلاق است که گریبانگر جامعه و اجتماع می شود و همچنین دختران خیابانی پیامد دیگر آن است. در این تحقیق با بررسی پیامدهای فردی و اجتماعی طلاق سعی شده تا خانواده ها را هر چه بیشتر با این پیامدها آشنا نموده تا در حدّ توان از وقوع آن جلوگیری نمود.

مقدمه
خانواده از ابتدای تاریخ تاکنون در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اصلی  ترین نهاد اجتماعی، زیربنای جوامع و منشأ فرهنگ ها تمدن  ها و تاریخ بشر بوده است همواره پرداختن به این مقدس و بنیادین جامعه و حمایت و هدایت آن موجب درک جایگاه واقعی و متعالی آن و اصلاح جامعه و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی خود و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. خانواده مؤثرترین عامل انتقال فرهنگ و رکن بنیادین جامعه است که در شرایط مختلف در تأثیر و تأثر متقابل با کل جامعه (بوده است) و عوامل اجتماعی است. انسانها در خانواده به هویت و رشد شخصیتی دست می  یابند و موجب بالندگی و رشد جامعه می  شوند. لذا خانواده عامل کمال  بخشی، سکونت، آرامش و بالندگی انسان است. و در تاحولات اساسی جوامع نقش عمده  یی ایفا می  کند. همسرکشی و وجود فرزندان بزهکار و… را به همراه دارد محققان طی مطالعات خود دریافته  اند. همسرانی که با رضایت و شادمانی ازدواج کرده  اند. نسبت به همسرانی که در زندگی را با بی  میلی آغاز کرده  اند به میزان کمتری از سخنان مخالفت، تند و پرخاشگرانه استفاده می  کنند. و بیشتر به گردآوری اطلاعات درباره موضوع مورد اختلاف جهت رفع مشکل می  پردازند. فقدان امنیت در محیط خانواده تهدیدهای آزار دهنده و تعارض کلامی می تواند خانه در نظر فرزندان همچون کابوس وحشتناک درآورد که برای رهایی از آن باید به دنبال فرصت باشند.

در این موقعیت سلامتی روانی در ساخت خانواده تضمین نشده و خانواده از کارکردهای اصلی خودش خارج می  شود. پدر و مادری که در تعامل با یکدیگر دچار تعارض اخلاقی و رفتاری می  شوند در تربیت فرزندان سالم ناکام می  مانند. با توجه به این موارد لازم است تا با آگاهی از اثرات طلاق به بررسی پیامدهای فردی و اجتماعی طلاق از دیدگاه اسلام پرداخته شود. بنابراین نویسنده در این نوشتار بعد از بیان مباحث مقدماتی در فصل بعد به بررسی پیامدهای فردی و در آخر پیامدهای اجتماعی پرداخته است به امید آنکه این نوشتار ناچیز مورد قبول مورد مولایمان امام زمان قرار بگیرد.

لطفا برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

4000 تومان – خرید

 

برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما